Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zwolnić z VAT usługi organizacji stażu i praktyk

30 sierpnia 2023 | Rachunkowość | Dominik Świercz

Przedsiębiorstwa w ramach swojej działalności organizują i przeprowadzają praktyki oraz staże dla osób starających się rozwinąć zawodowo chcących zdobyć niezbędną na rynku pracy doświadczenia, w tym także dla uczniów i studentów. Z drugiej strony firma ma szansę na poznanie potencjalnego kandydata do pracy. Warto w tym wypadku wiedzieć, czy przeprowadzenie takiego szkolenia, a właściwie wyświadczenie usługi szkolenia będzie zwolnione z VAT.

Na wstępie należy wskazać, iż przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Przy czym, świadczenie usług przeprowadzenia praktyk czy stażu jest, co do zasady, opodatkowane podatkiem VAT według stawki 23 proc. (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146ea pkt 1 ustawy o VAT).

Jednak w niektórych przypadkach te usługi zostają zwolnione od podatku VAT. Warte uwagi dla przedsiębiorstw będą tu regulacje art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a oraz b ustawy o VAT oraz § 3 ust. 1 pkt 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (dalej rozporządzenie).

Przypadki zwolnienia

I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego:

a)

7

prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b)

7

świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c)

7

finansowane w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12660

Wydanie: 12660

Spis treści
Zamów abonament